Co należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru?

Efekt estetyczny, jaki chcemy osiągnąć: ściany gładkie, strukturalne, chropowate, a może mieszane?

Bardziej gładkie ściany, lepiej oddające kolory farb otrzymamy za pomocą tynków gipsowych. Dla uzyskania takiego efektu tynki cementowe wymagać będą szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie. Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni oczywistym wyborem są tynki cementowo-wapienne. Strukturę łatwiej uzyskać dzięki tynkom gipsowym lub gipsowo-wapiennym.

Odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne

Tynki cementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania niż tynki gipsowe, ale gipsowy tynk Knauf MP 75 L Diamant, dzięki specjalnej recepturze, nie ustępuje pod tym względem tynkom cementowo-wapiennym, zachowując jednocześnie walory wszystkich tynków gipsowych.

Klimat wnętrz i jakość powietrza w pomieszczeniach

To główny walor tynków gipsowych, które dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu, chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdy powietrze staje się zbyt suche. Tym samym regulują klimat wnętrz na poziomie najbardziej przyjaznym dla człowieka. Dzięki temu takie wnętrza odbieramy jako ciepłe i przytulne.

Reakcja na wilgoć w pomieszczeniach

Tynki cementowo-wapienne bardzo wolno chłoną wilgoć i bardzo wolno ją oddają do otoczenia, co nie skutkuję pozytywną regulacją wilgotności powietrza w standardowo użytkowanych pomieszczeniach, ale stanowi niewątpliwą zaletę w pomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, ogrzewanych częściowo oraz intensywnie użytkowanych, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych lub kuchniach przemysłowych albo łaźniach parowych, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%.

Czas realizacji inwestycji

Należy pamiętać, jak długo trwa proces technologiczny układania i wysychania tynków. Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschnięte podłoże, które schnie dobę, wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożach ceramicznych schnie kilka dni a na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3 tygodnie. Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie ok. dwóch tygodni, tynk cementowo-wapienny o tej samej grubości ok. 4 tygodni.

Zatem wybór np. tynku gipsowego do ogrzewanych zimą pomieszczeń mieszkalnych dla uzyskania gładkich powierzchni, przyjemnego klimatu wnętrz oraz z uwagi na krótsze terminy realizacji inwestycji jest równie dobry jak wybór tynku cementowo-wapiennego do garażu i piwnicy, a nawet do wnętrz mieszkalnych choćby dlatego, że zależy nam na tym, aby uzyskać industrialne, chropowate powierzchnie, np. w modnych loftach. Oczywiście możliwa jest również inna kombinacja naszych motywacji w podejmowaniu decyzji o wyborze jednego lub drugiego rodzaju tynku.